American dream

14.08.2018

Měly to být normální prázdniny. Příjemný a poklidný čas s rodinou a přáteli, dovolená v Chorvatsku, možná flétnový kurz ve Valticích. Jenže dopadlo to docela jinak.

V dubnu mi napsala kamarádka, zda s ní nechci letět na kurz do Ameriky. Prý zbývá ještě 6 hodin do uzavření přihlášek. Velmi vtipné, říkám si. Takovou dálku a já se mám rozhodnout hned! Kurz ale znám, vím, že jde o unikátní akci. Cítím taky ten pocit v břiše, jako když mě něco nadchne. Usilovně přemýšlím a dávám dohromady reálné možnosti. Vždyť to stojí 'majlant' :) Pak ale pohlédnu na ceduli v našem obýváku: "Follow your heart, it knows the way". Za pár minut už sepisuji narychlo přihlášku, životopis a společně s nahrávkou a motivačním dopisem vše odesílám. Nedlouho na to přichází potvrzení o našem přijetí. Yes! Navíc jako bonus plné stipendium, uau. 

Vyrážíme první červencový týden letem z Vídně do Washingtonu. Poté s přáteli směr New London ve státě Connecticut. Jedná se o jeden z největších kurzů staré hudby na světě. Pojme zhruba 500 účastníků, 50 lektorů, 20 vyučovacích oborů (barokní zobcové flétny, renesanční zobcové flétny, barokní příčné flétny, barokní fagot, šalmaj, krumhorn, cink, cembalo, barokní housle, viola, cello, kontrabas, viola da gamba, theorba, loutna, barokní kytara, historické bicí nástroje, historický zpěv, historický tanec, dobová notace...) 8 celovečerních koncertů, nepočítaně menších studentských koncertů, výstavy, přednášky ad. 

Ubytováváme se na kolejích v malých pokojích. Dostáváme kartu studenta a výuka začíná. Program je zaměřen na interpretaci hudby starších stylových období, harmonogram je pestrý a neskutečně nabitý. Sólová master-class, souborová hra, výuka francouzských ozdob a projekt barokního orchestru. Každý večer jeden nebo dva koncerty, přednáška, hodiny barokního tance, společného hraní nebo zpěvu. Je to naprosto skvělé! Tolik vynikajících muzikantů na jednom místě! Pedagogové jsou profesoři z nejprestižnějších univerzit v Evropě i USA. Jenže...

...to nejlepší mne teprve čeká. Krásně si muzicírujeme, poznáváme lidi z celého světa a užíváme si tu nádhernou atmosféru uměleckých kurzů. Je až neskutečné, jak mnoho máme společného s lidmi na druhém konci světa. Jak si rozumíme, jak dokážeme hodiny trávit nad společnou skladbou. Jsme v totálním flow. Kéž by tohle trvalo déle než týden!

Pár hodin před odjezdem u snídaně mi zvoní telefon. Ředitelka festivalu si mě volá do kanceláře. Jsem nervózní. Co by mohla chtít? Na ten okamžik nezapomenu! Trochu tuším, ale zároveň se bojím cokoliv očekávat. "Kurz pokračuje ještě další týden a my Vás tady chceme jako lektorku." Mísí se ve mně totální euforie se stoupající panikou! "Můžete začít hned zítra. Letenky a ubytování Vám zajistíme. Máte 30 minut na rozmyšlenou."

Jsem v šoku a zároveň prožívám neskutečnou radost! Co teď? Volám na druhý konec světa manželovi a ten mi opakuje slova z cedule v našem obýváku: "Follow your heart, it knows the way". A tak zůstávám na celý další týden. Už ne jako student, ale jako lektorka! Na tomto nejúžasnějším kurzu ve Státech! Připadám si jako ve snu!

Je toto vůbec možné!? V Americe je možné docela všechno. Naučila jsem se opravdu mnoho věcí nejen o interpretaci :). Jednoduše inspirace na celý život. Moji studenti byli skvělí a zároveň vyžadovali to nejlepší. Na to jsou zde zvyklí. Dokonce jsem měla čest vystoupit na koncertě lektorů. Spřátelila jsem se s muzikanty z New Yorku, Washingtonu, Bostonu i Los Angeles a těším se, až se za nimi vypravím, si zase zahrát. 

Život je pestrý! Takže až budete v situaci, kdy se budete muset rozhodnout, nezapomeňte: "Follow your heart, it knows the way".