Jak dopadlo moje vysílání pro Ameriku a co jsem se naučila?

21.04.2021

Všechno začalo nabídkou od American Recorder Society. Hlavní ředitelka festivalu si poslechla mé nahrávky skladeb Sörena Siega a byla jimi tak nadšená, že mě oslovila na vytvoření přednášky - online lekce - v rámci jejich vzdělávacího kurzu pro Amherst Early Music Festival. Chvíli jsem váhala s odpovědí. Téma bylo samozřejmě moje srdcovka, ale udělat z něj online lekci, kde vše vysvětlím, předvedu a ještě se mnou budou moci kurzisté hrát, BYLA VÝZVA.

Tak si to shrňme

- 90 min živého vysílání v angličtině

- připravit nahrávky a tracky v patřičné kvalitě pro společné hraní

- v živém vysílání hrát s looperem a prezentovat skladby s live electronics

- vysvětlit v angličtině technické parametry a funkce looperu

- vyřešit kolísající internetové připojení

- ustát přítomnost všech bossů z ARS

Žádná sranda, nebo mě to teda nepřišlo úplně easy. Ale rozhodla jsem se, že to zkusím. Vždyť tohle přece musím zvládnout. Takže jsem se do toho pustila. Příprava textu mi zabrala poměrně dost času. Anglicky mluvím sice běžně, ale zde jsem si v mnoha pojmech opravdu nebyla jistá. Nejvíc času mi asi zabralo rozhodování, zda budu hrát v přímém přenosu s looperem, tak jak to znáte z mých online lekcí anebo vše dopředu předtočím v patřičné kvalitě tak, aby to co nejlépe vystihovalo způsob hraní s looperem. Jelikož jsem předpokládala, že většina lidí na místě mít looper nebude, bylo potřeba nasimulovat proces smyčkování tak, aby měli možnost to zakusit prostřednictvím nahrávky na vlastní uši. A tak jsem zkoušela obě varianty se svými žáky z konzervatoře - chudáci, jsou obětí mého testování na lidech. Ale pořád byl u obou variant nějaký problém. Brečím. Tak tohle nedám. Proč jsem se jen do toho pouštěla....

Ale přišlo světlo na konci tunelu. Moc mi pomohla Adéla, moje bývalá studentka. Žije teď ve Washingtonu, tak jsem si s ní udělala zkušební vysílání. Vše šlo hladce. Moc mě podpořila. Úleva.

Pár dnů před vysíláním ještě podpora po telefonu od Ilči z kvarteta i Flautisti a neustále povzbuzován od mého muže. Díky nim, jsem to nevzdala.

Teď už jenom to připojení. Poslední 'soundcheck' nedopadl úplně nejlíp. Kolísalo to a místy vypadávalo. Takže vzhůru s lahví vína za naším 'wifi instalatérem' . Podařilo se, kontrolky internetové rychlosti se vyhouply na slibovaných 40Mbps! Oléééé. Jde se na to.

Vysílám v sobotu v 18hod ze své pracovny v Droždíně do USA :) Jsem nervózní, ale jde to. Držím se svého připraveného plánu. Nořím se do tajů smyčkování. Vše jde krásně a hladce. Čas neskutečně utíká. Zodpovídám dotazy a účastníci se krásně zapojují. Společně hrajeme a objevujeme. Radost.

Dostala jsem úžasnou zpětnou vazbu a spousty nadšených emailů. Jásám! Zvládla jsem to a jak!!!