Setkání s mistrem

13.11.2018

Nemohla jsem uvěřit, že je opravdu tady. Když vystoupil z auta v Olomouci u Hotelu Palác, byla jsem uzlíček nervů. Tak a je tady. Jak se mu bude u nás líbit. Co bude říkat na naše studenty. Bude přísný, tak jak se o něm traduje. Bude si mě ještě pamatovat?!? Když se naše oči protnuli, otevřel náruč a zvolal JITKA :))) Tohle setkání navždy zasáhlo moji duši.

Waltra van Hauweho jsem na kurz do Olomouce pozvala 1.2. 2017. Koho také pozvat na lektorování když už tu byl Ashley Solomon, Alan Davis, Peter Holtslag, Flanders Recorder Quartet a mnoho dalších. Znala jsem ho z předchozích kurzů z Londýna a věděla, o koho jde. Přísný, rázný, nekompromisní, neústupný, zaměřený na detaily. Tohle bude výzva. Rok a půl plánování se ale vyplatilo.

28. září 2018 byl tady. Živoucí legenda novodobé historie zobcové flétny. Hráč, pedagog a flétnový guru v jedné osobě.

Svůj kurz zahájil přednáškou o historickém vývoje zobcové flétny v době svého studia u Franse Brüggena. Franse popisoval jako akčního playboye se zobcovou flétnou, který jako první umělec klasické hudby vydal svou desku i se svým portrétem na plakátu. Muž, který přesahoval ostatní svoji hráčskou dovedností, dokázal cvičit hodiny a hodiny a miloval zobcovou flétnu. Věnoval ji všechen svůj čas a svou vášeň sdílel se svými studenty. Jedním z nich byl Walter. Společně potom objevovali historický i nový repertoár, nové nástrojové možnosti, inspirovali celou řadu skladatelů k vytvoření avantgardních skladeb s využitím moderních technik. Díky jejich přispění dnes máme bohatou literaturu, která obsáhne šest století. Kopie dobových nástrojů z mnoha různých dílen několika velikosti a stylových období. Jejich činnost měla obrovské výsledky.

Sobotní masterclass vypukla ve znamení Jacoba van Eycka a středověkých tanců. Pokračovala italskou, německou a francouzskou barokní literaturou. Neděle patřila hudbě soudobé.

Tohle nebyla obyčejná masterclass. Nešlo o pouhé pochopení studovaných skladeb. Takhle akce měla mnohem větší přesah. Tohle setkání s mistrem bylo naprosto výjimečné. Troufám si říci, že pro všechny, kdo tam byli, bylo transformační. Pořád to v sobě cítím. Asi nejlépe to vyjadřuje Antoine de Saint Exupéry: Tady je moje tajemství. Je jednoduché. Správně vidíme jedině srdcem, to nejdůležitější je očím neviditelné.